


Technické muzeum Tatra Kopřivnice, Záhumenní 367/1, 742 21 Kopřivnice, Česko
0:00:00
37 / 75
Nejucelenější sbírka věnovaná kopřivnické vozovce, později proslavené jako fenomenální automobilka TATRA. Virtuální prohlídka zde.
Na šedesát osobních a nákladních automobilů ze všech etap výroby doplňují podvozky, motory, modely, designérské návrhy, trofeje ze sportovních klání, dobové fotografie a různé rarity. Spoustu zajímavých a vyčerpávajících informací poskytují vícejazyčné videoboxy s filmovými sekvencemi automobilových skvostů.
Nyní máte možnost v expozicích Technického muzea Tatra využívat bezdrátové připojení k internetu přes wifi.
U nás máte také možnost zabavit své děti při prohlídce expozicí. Ptáte se jak? Díky našemu pracovnímu sešitu s názvem "Dráček Tatrováček". Více informací a možnost vytištění nejen tohoto, ale i dalších pracovních sešitů naleznete v sekci "Pro školy".
Pokud se chystáte naše muzeum navštívit během otevírací doby (i při větším počtu lidí ve skupině), nemusíte se předem telefonicky objednávat, pokud nebudete požadovat průvodce. Místa je dostatek. Dostane se na každého.
Regionální muzeum v Kopřivnici patří mezi nejnavštěvovanější muzea a památníky v České republice. Zároveň je nejvíce navštěvovaným muzeem v Moravskoslezském kraji. Tyto závěry vyplývají z ročenky Ministerstva kultury a popularitu potvrzují i statistiky samotného muzea a jeho návštěvnost, která se drží stále okolo 100 tisíc návštěvníků ročně.
Přestože většina návštěvníků míří do Kopřivnice hlavně kvůli historii tatrovek, zajímavé exponáty jsou k vidění také v dalších kopřivnických muzeích, a to v Lašském muzeu a Muzeu Fojtství. Přijměte také Vy pozvání k prohlídce jedinečných stálých expozic a aktuálních výstav!
Nenechte si ujít stálou expozici věnovanou někdejší místní továrně na hliněné zboží a kopřivnickým rodákům, zejména pak malíři a ilustrátoru Zdeňku Burianovi.
Budova vily, č.p. 226, v klasicistním stylu z roku 1889 se nachází v městském parku u vlakového nádraží. Původním obyvatelem byl syn zakladatele slavné kočárovky Josef Šustala s rodinou. Po 2. světové válce budova připadla pro potřeby nově vznikajícího muzea. Sem přestěhoval kopřivnický rodák Emil Hanzelka své soukromé sbírky a započal s vlastním utvářením expozic tehdejšího Lašského muzea. Dne 18. 2. 1999 byla budova Lašského muzea prohlášena za kulturní památku. V letech 2004-05 prošlo muzeum zásadní rekonstrukcí a vznikly zcela nové expozice. Nechte se strhnout obdivem nad uměleckými díly, která vznikla prostřednictvím lidského genia a vytrvalé pracovní píle.
Budova Muzea Fojtství s č.p. 1 je nejstarší dochovanou stavbou v Kopřivnici. Přesné datum postavení budovy není známo. Staré fojtství, které stálo na místě dnešního, se poprvé připomíná roku 1576. V roce 1789 byla původní dřevěná stavba zbourána a Jakubem Šustalou vystavěno fojtství zděné.
Největší stavební úpravy byly provedeny v letech 1985-90 firmou TATRA. Od roku 2005 patří Fojtství městu Kopřivnice, které za přispění fondu ze SROPu nechalo provést stávající expozice.
Můžete zde nahlédnout do života lidí v minulosti, seznámit se s lidovými zvyky a tradicemi. Poznáte, jak cestovali naši předkové. Vždyť právě zde v roce 1850 začal Ignác Šustala, fojtův syn, s výrobou prvních bryček a kočárů a právem mu náleží vzpomínka mezi významnými kopřivnickými rodáky.
Dne 3. 5. 1958 byla budova Muzea Fojtství prohlášena za kulturní památku.